ISLANDIA


strona 3

 

Zdjęcie zostało zrobione koło północy na początku sierpnia. Koło podbiegunowe jest tak blisko, że słońce chowa się bardzo płytko za widnokręgiem. Ujęcie przedstawia jeden z niewielkich portów północno-wschodniego wybrzeża - ten widok miałem z okna uroczego hotelu, w którym się zatrzymałem.

 


Mchy i porosty pokrywają grubym dywanem luźno leżące tufy wulkaniczne. Stąpa się po tej roślinności jak po miękkich poduszkach, ale trzeba uważać, żeby nie zapaść się w szczeliny między skałami. Warstwa mchu nie przylega do podłoża, raczej jest zaczepiona na nierównościach, a wodę czerpie z atmosfery.

 


I kto mi powie, że na Marsie nie może istnieć życie?

 


Także pośród tych kamieni pierwszy przyczółek uchwyciła roślinność typowa dla tundry.

 


Ten od tysięcy lat uśpiony krater pokrył się zielonym kożuchem roślinności, ale nie można zapominać, że Islandia leży na oceanicznym ryfcie i cały jej obszar należy do aktywnej strefy sejsmicznej. 

 


Oczka wodne pozostały po cofającym się lodowcu, który zalega w pobliżu.

 


A to już prawdziwy, "żywy" lodowiec! Od lat marzyłem, żeby dotknąć lodowca i pospacerować po jego powierzchni, i w końcu spełniło się! Czoło lodowca nie wygląda zachęcająco, jest brudne i ubłocone, za to dalej, paręset metrów wyżej, napotkałem głębokie, niebieskozielone rozpadliny, a jeszcze dalej typowe dla lodowców wypiętrzenia, przypominające kurhany. Było wspaniale!

 


Ten lodowiec spływa do laguny, pełnej gór lodowych. Mniej więcej co tydzień od jego nawisów z hukiem armatniego wystrzału odrywa się kolejna bryła i spada do wody. Jeśli wtedy w pobliżu przepływa wycieczkowa amfibia, trzeba mocno trzymać się barierki.

 

 


To był naprawdę zjawiskowy widok - gdzieś w dali przez niskie chmury przebijało słońce, ale nieco bliżej, w strefie cienia, przemykały twory z mgły przypominające smoki lub olbrzymie konie (w górnej części zdjęcia). Na pierwszym planie tłoczyły się góry lodowe - ta widoczna w środkowej części zdjęcia, niedawno odłamana od lodowca, jedną ze ścian miała sterylnie czystą, prześwitującą na błękitno.

 


 Jesteś na stronie: http://zimniak.art.pl/

Islandia - następna strona ð

 

Okładki:

Główna

  Naukowa

    Literacka

      Publicystyczna

        Galeria i podróże

Covers:

Main

  Scientific

    Literary

      Journalistic

        Gallery & travel


Strony niekomercyjne. Autorem stron jest Andrzej Zimniak. Oryginalne teksty, zdjęcia i elementy grafiki chronione są prawem autorskim. Non-commecial pages. Author of the pages is Andrzej Zimniak. The original texts, pictures and elements of graphic are protected by copyright.