![]() |
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego Rok 2009 PROMOTORSKA STRONA INFORMACYJNA
Hosting na stronach Andrzeja Zimniaka
|
|
||
|
Na początek Nagroda w 2009 roku przyznawana jest -
Nominacje do Nagrody wyłaniane są w głosowaniu Elektorów. Nagroda objęta jest patronatami m.in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury. Informacje bieżące:
|
Cele linki zewnętrzne
|
||
Rafał Kosik (fot. Andrzej Zimniak)
Krzysztof Piskorski (arch. K. Piskorskiego)
Anna Brzezińska (fot. Andrzej Zimniak)
|
Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2009 r.
Główną Nagrodę otrzymuje Rafał Kosik za powieść Kameleon
Złote Wyróżnienie otrzymuje Krzysztof Piskorski za powieść Zadra (t.1)
Srebrne Wyróżnienie otrzymuje Anna Brzezińska za powieść Ziemia niczyja
Nagrody Specjalnej w kategorii opowiadania nie przyznano.
Powyższe dzieła wybrało Jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich w składzie (wymieniono w porządku alfabetycznym): Dariusz Brzostek, Anna Gemra, Lech Jęczmyk, Wojciech Kajtoch, Mariusz Maciej Leś, Adam Mazurkiewicz, Maciej Parowski, Edyta Rudolf, Antoni Smuszkiewicz (Przewodniczący) i Jerzy Szeja.
Oprócz nagrodzonych dzieł, do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego nominowane były następujące utwory, wymienione w kolejności wg oceny Jury:
w kategorii powieści: Miasto dusz Wojciecha Szydy Fryne hetera Witolda Jabońskiego Chwała ogrodów Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego
w kategorii opowiadania (nominacja Jury): Światy Dantego Anny Kańtoch
& & &
Laureatom i autorom utworów nominowanych bardzo serdecznie gratulujemy!
Zobacz punktację głosowania Jury
Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagrody odbyło się 27 października 2009 roku w Domu Literatury w Warszawie. Podczas sesji literackiej prof. Antoni Smuszkiewicz, dr Edyta Rudolf i dr Jerzy Szeja przedstawili nagrodzone dzieła oraz ich twórców, a więc odpowiednio: "Kameleona" Rafała Kosika, "Zadrę" (t.1) Krzysztofa Piskorskiego i "Ziemię niczyją" Anny Brzezińskiej. Fragmenty utworów odczytał Adam Bauman. Spotkanie uświetniły swoją obecnością wnuczki Jerzego Żuławskiego, Agnieszka Żuławska-Umeda i Ewa Żuławska-Bogacka.
Laureatom zostały wręczone imienne statuetki i dyplomy podczas galowej imprezy dn. 14 listopada 2009, która odbyła się podczas konwentu Falkon w Lublinie. Jurorzy Nagrody w ramach sesji p.t. "Co nowego w polskiej fantastyce?" wygłosili następujące wykłady: dr Edyta Rudolf "Najnowsze trendy i najnowsze prognozy", dr Jerzy Szeja "Miejsce gier fabularnych w kulturze i edukacji".
W roku 2009 miała miejsce 2. edycja Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, przyznanej za dzieła utrzymane w konwencji fantastyki, opublikowane w 2008 roku. 10-osobowe jury złożone z literaturoznawców i krytyków literackich obradujące pod przewodnictwem prof. Antoniego Smuszkiewicza wyłoniło laureatów. Nagroda objęta jest patronatami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury, a jej wyłącznym sponsorem został, podobnie jak w roku ubiegłym, Festiwal Nauki w Warszawie.
Andrzej Zimniak Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Nagrody
DYPLOM
|
![]()
|
|
Nominacje do Nagrody J. Żuławskiego w roku 2009 Komunikat ogłoszony w sieci 17.04.2009
W głosowaniu 63 Elektorów, przeprowadzonym w okresie 6.03-15.04.2009, zostały wyłonione utwory nominowane do Nagrody (zobacz punktację). Oto nominowane powieści, wymienione w kolejności wg liczby uzyskanych punktów:
W kategorii opowiadania żaden utwór nie uzyskał nominacji (nie otrzymał 20% ważnych głosów, co było regulaminowym wymogiem), natomiast 5 utworów z początku listy otrzymało "rekomendację consideratus" do dalszych etapów procedury. Oto wskazane utwory, wymienione w kolejności alfabetycznej wg autorów:
Komentarz. "Kameleon" wyszedł na prowadzenie na samym początku głosowania (skrutowałem na bieżąco) i już nie oddał pierwszego miejsca. Zdecydowanie odbija od reszty uzyskaną liczbą punktów (95 pkt., 30% możliwych). Kolejne trzy utwory, "Miasto dusz" (68 pkt., 22%), "Zadra" (67 pkt., 21%) i "Fryne hetera" (59 pkt., 19%) plasują się w jednej grupie blisko siebie. Nieco dalej, ale wciąż w czołówce znajdują się "Chwała ogrodów" (39 pkt., 12%) oraz "Ziemia niczyja" (37 pkt., 12%). Pecha miał "Pies i klecha. Tancerz" (36 pkt.), któremu zabrakło 1 punktu do oficjalnej nominacji elektorskiej, lecz wciąż ma szansę na nominację jurorską.
Głosy oddane na opowiadania były tak rozproszone, że niemal każdy z Elektorów miał swój ulubiony utwór. W takiej sytuacji odstąpiliśmy od zdecydowanej rekomendacji dla Jury, prezentując mniej obowiązującą "rekomendację consideratus" dla tych utworów, które uzyskały 5-6% poparcia. Ponieważ utwory trzeci, czwarty i piąty na liście miały identyczną liczbę punktów, zaprezentowaliśmy wszystkie pięć, w miejsce wymaganych regulaminowo trzech. Niewielka koncentracja głosów oznacza niestety dominację przypadkowego rozrzutu statystycznego. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że autorzy szlifują styl na opowiadaniach, w pełni wypowiadając się dopiero w powieściach - w związku z czym w dziedzinie krótkiej formy pojawiło się w 2008 roku sporo utworów dobrych, lecz żaden z nich nie pretenduje do dzieła wybitnego.
Andrzej Zimniak
Komentarz do głosowania Elektorów w 2. edycji Nagrody J. Żuławskiego
Mamy za sobą głosowanie Elektorów w 2. edycji Nagrody J. Żuławskiego - głosy zostały podliczone, wyniki ogłoszone. Nasuwa się kilka wniosków statystycznej natury, zwłaszcza w odniesieniu do pierwszego głosowania, które odbyło się w 2008 roku. Ogólnie jestem zadowolony, bo w tym (2009) roku liczba Elektorów wyniosła 63 osoby wobec minimum 40 wymaganych w regulaminie. W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy głosowało 52 Elektorów, nastąpił wzrost o 21%. Te wyniki nie są złe, ale też nie wprawiają w zachwyt. Ubiegły rok był nietypowy, wszystko robiliśmy w ekspresowym tempie, zarówno pozyskiwanie Elektorów, jak i samo głosowanie odbywały się w pośpiechu. Wtedy mieliśmy tygodnie, w tym roku - miesiące. W związku z tym teraz liczyłem na więcej, wstępnie szacowałem liczbę głosujących na 80. Było trochę mniej. Przedstawię jeszcze kilka interesujących danych liczbowych. Otóż zaproszenia wystosowałem aż do 123 potencjalnych wyborców. Z tej liczby na starcie odpadło 6 osób, ponieważ niektórzy okazali się autorami, inni stwierdzili, że za mało czytają, jeden skutecznie zmienił adres, a jeden odmówił ze względu na przekonania - pozostało więc 117. Spośród nich głosowały 63 osoby (54%), niektórzy potwierdzili swój udział i nie zagłosowali (10 osób, 8%), pozostali - niestety - w ogóle nie odpowiedzieli na zaproszenie (44 osoby, 38%). Cóż, według współczesnych standardów brak odpowiedzi jest odpowiedzią. Docelowo chciałbym pozyskać względnie stabilną grupę Elektorów, która rokrocznie będzie stanowiła trzon głosujących. Jesteśmy na dobrej drodze do tego celu, bo 29 osób głosowało po raz drugi, a więc brało udział w obu edycjach Nagrody: 2008 i 2009. Innymi słowy, 56% Elektorów z 2008 roku powtórnie przystąpiło do głosowania w 2009 roku. Trudno powiedzieć, czy to dużo, bo pierwsze głosowanie - jak wspomniałem - było nietypowe. Wydaje mi się, że na przyszłość pułap 70-80 osób głosujących byłby optymalny i jestem przekonany, że w przyszłym 2010 roku go osiągniemy.
6.05.2009, Andrzej Zimniak
|
|
|
|
|||||||||
|
Regulamin Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 9.02.2009
§ 1 1. Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, zwana dalej Nagrodą, przyznawana jest za najlepsze, według werdyktu Jury, oryginalne prozatorskie utwory polskojęzyczne utrzymane w konwencji fantastyki, które zostały wydane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku. 2. Ocenie podlegają wartości literackie dzieła. 3. Celem przyznawania Nagrody jest promowanie wartościowej literatury utrzymanej w konwencji szeroko pojętej fantastyki. 4. Uwzględnia się pierwsze publikacje utworów żyjących autorów ogłoszonych drukiem w książkach posiadających numer ISBN lub czasopismach posiadających numer ISSN. 5. Utwory publikowane jako części tematycznego cyklu ocenia się każdy oddzielnie, z wyjątkiem wymienionym w §1 p. 6. 6. Tematyczny cykl utworów może być zgłoszony do Nagrody jako całość pod warunkiem, że jego ostatnia część ukazała się w poprzednim roku i żadna z części wydanych wcześniej nie uzyskała Nagrody bądź Wyróżnienia.
§ 2 1. Nagroda przyznawana jest jako: a) Główna Nagroda, b) Złote Wyróżnienie, c) Srebrne Wyróżnienie, d) Nagroda Specjalna. 2. Główna Nagroda, Złote Wyróżnienie i Srebrne Wyróżnienie przyznawane są w kategorii powieści. Nagroda Specjalna przyznawana jest w kategorii opowiadania. 3. Jury może w danym roku zrezygnować z przyznania Głównej Nagrody, Wyróżnień oraz Nagrody Specjalnej. Nagroda Specjalna przyznawana jest tylko za utwór uznany przez Jury za wybitny. 4. Za powieść uznaje się utwór o objętości powyżej 100 stron znormalizowanych (180000 znaków ze spacjami). Przewodniczący Jury ma prawo zmienić kwalifikację utworu do kategorii powieści lub opowiadania.
§ 3 1. Jury składa się z literaturoznawców ze stopniem doktora i dorobkiem naukowym w dziedzinie fantastyki oraz z krytyków literackich o odpowiednim autorytecie, publikujących artykuły o fantastyce. Skład Jury jest jawny. 2. W Jury nie mogą zasiadać przedstawiciele wydawnictw książkowych, publikujących fantastykę. Członek Jury nie może być aktywnym pisarzem publikującym utwory z dziedziny fantastyki. 3. Jury powoływane jest co roku do dnia 28 lutego na okres jednej kadencji przez Komitet Organizacyjny, zwany dalej Komitetem, bona fide według kwalifikacji merytorycznych kandydatów po zasięgnięciu opinii środowiska akademickiego. Jury ze swojego składu wybiera Przewodniczącego Jury do dnia 15 marca w głosowaniu przeprowadzanym zwykłą większością głosów. Za przeprowadzenie tego głosowania odpowiedzialny jest Przewodniczący Komitetu. Kandydatury na Przewodniczącego Jury może wysuwać każdy członek Jury i Przewodniczący Komitetu. 4. Po zakończeniu głosowania Jury pełni funkcje orzekające, kwalifikujące i opiniotwórcze aż do dnia powołania nowego składu. 5. Liczba kadencji dla Jurorów nie jest ograniczona. 6. Liczba Jurorów nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 15.
§ 4 1. Gremium Elektorów zostaje co roku powołane w celu przeprowadzenia inicjującego głosowania w obu kategoriach Nagrody i wyłonienia utworów nominowanych. Mandat Elektora wygasa po oddaniu przez niego głosu. Skład Gremium Elektorów jest jawny. 2. Elektorzy zostają bona fide zaproszeni do udziału w pracach Gremium przez Komitet na podstawie wiedzy członków Komitetu i powinni należeć do opiniotwórczych odbiorców literatury fantastycznej. 3. Elektor nie może być przedstawicielem wydawnictwa książkowego, publikującego fantastykę. Elektor nie może być aktywnym pisarzem publikującym utwory z dziedziny fantastyki. 4. Liczba Elektorów nie może być mniejsza niż 40 i nie powinna przekraczać 100.
§ 5 1. Lista zgłoszeniowa utworów biorących udział w konkursie zostaje zamieszczona przez Komitet na internetowej stronie Nagrody lub opublikowana w inny sposób. Lista może być uzupełniana do dnia 31 marca na podstawie zgłoszeń wszystkich zainteresowanych. 2. Wątpliwości dotyczące przynależności utworu do konwencji fantastyki rozstrzyga Przewodniczący Jury. 3. Obowiązkiem Elektora jest zapoznanie się z listą zgłoszeniową utworów i ewentualne jej uzupełnienie. 4. Elektorzy rozpoczynają głosowanie po opublikowaniu regulaminu. Elektorzy do dnia 15 kwietnia zawiadamiają pocztą elektroniczną Przewodniczącego Komitetu o swoim wyborze, nadsyłając otrzymane wcześniej karty do głosowania w postaci załączników. Głosy oddane po 15 kwietnia są nieważne. 5. W kategorii powieści głosowanie Elektorów polega na wskazaniu od 1 do 5 uszeregowanych tytułów, którym przypisane zostają punkty: 5 za pierwsze wskazanie, a za każde następne o 1 punkt mniej. Aby głos był ważny, należy wymienić co najmniej jeden tytuł, który wtedy otrzymuje 5 punktów. Punkty uzyskane przez poszczególne utwory są sumowane i 6 pierwszych uzyskuje nominacje do Nagrody. W przypadku gdy dwa utwory otrzymają identyczną liczbę punktów dopuszcza się rozszerzenie listy nominacji do 7 pozycji. 6. W kategorii opowiadania głosowanie Elektorów polega na wymienieniu tylko jednego tytułu albo na pozostawieniu niewypełnionej rubryki. Przy wskazaniu większej liczby utworów pod uwagę brany będzie wyłącznie wymieniony jako pierwszy. Wskazany utwór otrzymuje 1 punkt. Nominację uzyskuje jeden utwór który otrzymał największą liczbę punktów pod warunkiem, że został wskazany przez co najmniej 20% Elektorów, którzy oddali ważne głosy. 7. Nominacje elektorskie ogłaszane są do dnia 30 kwietnia. 8. We wszelkich wątpliwych przypadkach dotyczących głosowania Elektorów decyduje Przewodniczący Komitetu.
§ 6 1. Wyniki głosowania Elektorów w kategoriach powieści i opowiadania wraz z listą elektorskich nominacji przesyła Jurorom Przewodniczący Komitetu pocztą elektroniczną do dnia 30 kwietnia. Dla Jury nominacje elektorskie mają charakter rekomendacji i nie są wiążące. W kategorii opowiadania rekomendacja dla Jury obejmuje 3 utwory o najwyższej liczbie otrzymanych punktów niezależnie od tego, czy jeden z nich otrzymał nominację. 2. Jurorzy mają prawo głosować na każdy utwór figurujący na liście zgłoszeniowej. W kategorii powieści utwór nienominowany przez Elektorów wskazany w głosowaniu przez co najmniej 2 Jurorów uzyskuje status nominacji jurorskiej. W kategorii opowiadania utwór nienominowany przez Elektorów wskazany w głosowaniu przez co najmniej 3 Jurorów uzyskuje status nominacji jurorskiej. 3. Obowiązkiem Jurora jest zapoznanie się z listą zgłoszeniową utworów i ewentualne jej uzupełnienie. 4. W kategorii powieści głosowanie Jurorów polega na wskazaniu od 1 do 3 uszeregowanych tytułów począwszy od najwyżej ocenianego, którym przypisane zostają punkty: 3 za pierwsze wskazanie, a za każde następne o 1 punkt mniej. Aby głosowanie było ważne, należy wymienić przynajmniej 1 utwór, który wtedy otrzymuje 3 punkty. Punkty przyznane poszczególnym utworom są sumowane. Utwory z największą liczbą punktów zostają kolejno uhonorowane Główną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Złotym Wyróżnieniem i Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody, chyba że Jury skorzysta z prawa do rezygnacji z przyznania Głównej Nagrody lub Wyróżnień. 5. W kategorii opowiadania Jurorzy wskazują 1 utwór lub nie wymieniają żadnego. W przypadku wymienienia większej liczby utworów uwzględnia się tylko pierwszy. Wymieniony utwór uzyskuje 1 punkt. Utwór, który otrzymał największą liczbę punktów zostaje uhonorowany Nagrodą Specjalną pod warunkiem, że został wskazany przez minimum 50% Jurorów, którzy oddali ważne głosy. Jury ma prawo do rezygnacji z przyznania Nagrody Specjalnej. 6. Jurorzy otrzymują karty do głosowania, które po odręcznym wypełnieniu i podpisaniu przesyłają w zamkniętej kopercie tradycyjną pocztą do dnia 15 września na ręce Przewodniczącego Jury. 7. Do dnia 30 września Przewodniczący Jury przesyła w zamkniętej kopercie na ręce Przewodniczącego Komitetu podpisany przez siebie końcowy protokół głosowania Jury, w którym wymieniono w kolejności wskazane przez Jurorów utwory w poszczególnych kategoriach i liczby przypisanych im punktów. W protokole należy także wymienić utwory nominowane przez Jurorów, jeśli jurorskie nominacje miały miejsce, oraz utwory, które otrzymały Główną Nagrodę, Złote i Srebrne Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną. Do końcowego protokołu Przewodniczący Jury dołącza oryginały kart do głosowania nadesłanych przez Jurorów, zachowując u siebie ich kopie. 8. Wszystkie głosowania Elektorów i Jurorów są jawne i odbywają się zwykłą większością głosów. W przypadku gdy utwór otrzyma jednakową liczbę głosów Jurorów o kolejności decydują wyniki głosowania Elektorów. 9. Niedotrzymanie terminu może skutkować wykluczeniem głosującego z dalszych etapów procedury. 10. Jurorzy w miarę możliwości otrzymują gratisowe egzemplarze nominowanych utworów, a także innych utworów, na które zgłoszą zapotrzebowanie. Komitet występuje o gratisowe egzemplarze do wydawców. 11. Komitet ułatwia Jurorom wzajemny kontakt, aby wyeliminować lub ograniczyć konieczność osobistych spotkań lub posiedzeń Jury. 12. Przewodniczący Jury ma prawo powołać ze składu Jury swojego zastępcę, który przejmie część obowiązków przy zbieraniu i obliczaniu głosów Jury. Za weryfikację poprawności procedury przekazywania wyników głosowania przez Jurorów odpowiada Przewodniczący Jury. Prawo podpisu końcowych dokumentów nie może być scedowane przez Przewodniczącego Jury. 13. We wszelkich wątpliwych przypadkach dotyczących głosowania Jury decyduje Przewodniczący Jury.
§ 7 1. Utwory nagrodzone, a także dodatkowo nominowane przez Jury są przedstawiane w werdykcie Jury podczas galowej konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie, która odbywa się w październiku. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski) ustanowiło patronat nad Nagrodą. 2. Uroczyste wręczenie dyplomów może odbyć się dodatkowo w późniejszym okresie w innym miejscu, ale nie później niż do 15 grudnia.
§ 8 1. Dla Głównej Nagrody wymiar finansowy ustalany jest co roku przez Komitet w zależności od uzyskanych środków, natomiast Wyróżnienia, Nagroda Specjalna i nominacje pozostają prestiżowe. Komitet zastrzega sobie prawo do innego podziału środków, po zasięgnięciu opinii Jury. W poszczególnych latach Główna Nagroda może nie mieć wymiaru finansowego. 2. Wysokość honorariów Jurorów ustalana jest co roku i zależna jest od uzyskanych środków. Komitet dołoży wszelkich starań, aby honoraria dla Jurorów były wypłacane, lecz nie może ich gwarantować.
§ 9 1. Pracami organizacyjnymi i koordynującymi niezbędnymi do przyznawania Nagrody zajmuje się Komitet Organizacyjny Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Komitet wykonuje swoje obowiązki bez wynagrodzenia. 2. Interpretacji postanowień regulaminu w razie potrzeby dokonuje Przewodniczący Komitetu po zasięgnięciu opinii jego członków i opinii Jury. 3. Regulamin może być zmieniany przez Przewodniczącego Komitetu po zasięgnięciu opinii członków Komitetu lub Jury lub na ich wniosek. W razie dokonania zmian publikacja aktualnej wersji regulaminu następuje do dnia 20 lutego. 4. Ogólne procedury postępowania ustalane są w trakcie obrad Komitetu. Ostateczne decyzje podejmuje Przewodniczący Komitetu. 5. Kontakt z Komitetem następuje przez jego Przewodniczącego lub przez Sekretarza. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie informacyjnej Nagrody: http://zimniak.art.pl/n/.
Pobierz plik .rtf: Regulamin9.02.2009 |
|
|
(rok powołania 2009)
|
|||||||||||||||||||||
Biogramy Jurorów
|
||||||||||||||||||||||
|
||||
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: Andrzej Zimniak, [ zimniak@op.pl ]
Sekretarz Komitetu Organizacyjnego: Tomasz Wnuczek, [ sturlung@gmail.com ]
Autorem strony jest Andrzej Zimniak, wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały można kopiować i powielać do niekomercyjnych zastosowań z podaniem źródła. Kopię portretu Jerzego Żuławskiego wykonanego przez Stanisława Wyspiańskiego uzyskano ze strony http://artyzm.com Zdjęcie Księżyca uzyskano ze stron http://www.nineplanets.org/, http://www.solarviews.com/
|
||