Okładka

Program

Streszczenia imprez

 

Miejsce:

ul. Banacha 1

Warszawa

 Wydział Farmaceutyczny WUM

Aula im. prof. Olszewskiego

 

DOJAZD

Autobusami 128, 136, 175, 188, 504

Tramwajami 1, 14 i 25

 

XXII Festiwal Nauki w Warszawie

(21-30.09.2018)

 

Streszczenia imprez organizowanych przez

Wydział Farmaceutyczny

Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 


 

Spotkania klubowe farmaceutów

dyskusje panelowe

 

Środa 26 września, godz. 15

 

O księżnej Jabłonowskiej, która pierwsza w kraju naukę zaszczepić wielkim kosztem przedsięwzięła

Dr hab. Iwona Arabas

 

Przedstawiona zostanie historia farmacji: jaka była wczoraj, jaka jest dziś i jaka będzie jutro. Opowiedziana zostanie historia rodu, który bogate zbiory narodowi polskiemu przekazał.

 

Środa 26 września, godz. 16

 

Opieka farmaceutyczna, to gwarancja zwiększająca bezpieczeństwo pacjentów

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

 

Opieka farmaceutyczna, to gwarancja zwiększająca bezpieczeństwo pacjentów. Opieka farmaceutyczna to nowa usługa, która ma wejść do polskich aptek już w najbliższym czasie. Ma ona umożliwić Aptekarzom pełnienie funkcji doradczej wszystkim chętnym pacjentom (bezpłatnie !) w bezpiecznym stosowaniu leków recepturowych, leków OTC oraz kupowanych w aptece suplementów diety. Należy pamiętać, iż w miarę przyrastania lat większość z nas zaczyna stosować coraz więcej leków. Taka sytuacja budzi zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż im więcej różnych leków musimy stosować, często nieumiejętnie, tym bardziej, wręcz lawinowo, ryzyko działań niepożądanych rośnie. I dlatego Aptekarz ma być tą zaufaną osobą, która doradzi, jak te leki zażywać, z których można, a z których warto zrezygnować. Opieka Farmaceutyczna to również możliwość dokonania przeglądów lekowych każdego z nas, szczególnie tych pacjentów, którzy chorują przewlekle. Te usługi to nasze – pacjentów – bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się dlaczego!

 

Czwartek 27 września, godz. 15

 

Lek roślinny w medycynie ludowej i współczesnej oraz perspektywy rozwoju fitoterapii

Dr hab. n. farm. Agnieszka Bazylko

 

Lek roślinny w medycynie ludowej i współczesnej oraz perspektywy rozwoju fitoterapii. Lek pochodzenia naturalnego, lek roślinny, a może produkt leczniczy roślinny? Jakie znaczenie miał w przeszłości, ma dzisiaj, a jakie być może będzie miał jutro. Wino i oliwa, do czego stosowane były w dawnej aptece? Czy skład olejku destylowanego i otrzymanego na drodze ekstrakcji się różni? W jakich postaciach preparatów leczniczych znajdziemy obecnie wyciągi z substancji roślinnych. I czy przyszłość mają tylko izolowane z roślin substancje chemiczne.  

 

Czwartek 27 września, godz. 16

 

Czy szczepienie ma znaczenie? Fakty i mity narosłe wokół szczepień ochronnych

Dr n. farm. Monika Grudzień, Marianna Gajda, Joanna Oberska

 

To wykład, w którym fakty i mity narosłe wokół szczepień postaramy się wyjaśnić. Wytłumaczymy podstawowe terminy i rozpracujemy teorie spiskowe. Wykażemy zasadność stosowania szczepień.

 

Czwartek 27 września, godz. 17

 

Nowoczesna diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowych

Dr n. farm. Sławomir Białek

 

Szczęśliwie dla nas od pewnego czasu istnieją metody pozwalające na rozpoznawanie alergii i nietolerancji pokarmowej. Podczas wykładu chcemy je Państwu przybliżyć. Najwięcej zachorowań na alergię obserwuje się w krajach wysoko rozwiniętych, w dużych aglomeracjach miejskich (w Polsce ok. 40% populacji). WHO zaliczyła  choroby alergiczne do grupy chorób cywilizacyjnych. Jaka jest diagnostyka, co i dlaczego uczula i co oznacza nietolerancja pokarmowa.