Okładka

Program

Streszczenia imprez

 

 

 

 

XXI Festiwal Nauki w Warszawie

(22.09-1.10.2017)

 

Streszczenia imprez organizowanych przez

Wydział Farmaceutyczny

Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 


 

Spotkania weekendowe

Pokazy w laboratoriach i wykład

 


 

Wydział Farmaceutyczny WUM

Banacha 1, Warszawa

Sobota 23 września, godz. 9, 10, 11 (wykład)

 

Krople i maści genowe do oczu-zajęcia praktyczne

     Mgr Agnieszka Zajkowska, mgr farm. Izabela Kubrak

 

W obecnym czasie prowadzone są intensywne badania nowej postaci leków genowych użytecznych np. w leczeniu chorób oczu, a także przywracania wzroku u osób niewidzących. Terapia genowa i współczesna farmacja stosowana proponują innowacyjne rozwiązania dla klinik okulistycznych. Możliwym staje się uzyskiwanie preparatów kropli do oczu, maści do oczu zawierających terapeutyczne geny przywracające wzrok. Duże zainteresowanie budzą preparaty oparte na rekombinowanych wektorach wirusowych AAV. Proponujemy ćwiczenia praktyczne  gdzie zapoznamy ze strukturą procedur przygotowania genowego preparatu do oczu.

 


 

Wydział Farmaceutyczny WUM

Banacha 1, Warszawa

Sobota 23 września, godz. 9, 10, 11

 

Zdrowe kolory, czyli barwniki roślinne dla zdrowia i urody

Dr Agnieszka Zielńska, dr Katarzyna Zawada

 

Często słyszymy, że należy „jeść kolorowo”. Takie zalecenie pojawia się wielokrotnie obok wytycznych dotyczących częstego jedzenia owoców i warzyw dla zachowania zdrowia. Wiadomo, że pięć porcji tych produktów dziennie daje większe szanse uniknięcia udaru, cukrzycy czy niektórych rodzajów nowotworów. Ile osób zastanawia się jednak, co kolory mają wspólnego ze zdrowiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się temu, skąd bierze się kolor jedzenia, i co wpływa na jego intensywność. Tym właśnie zajmiemy się podczas naszego pokazu. Opowiemy o tym, skąd bierze się fioletowy, żółty, czerwony czy intensywnie zielony kolor warzyw i owoców. Pokażemy, jak może się zmieniać w zależności od tego, z czym połączymy nasze warzywo czy owoc, np. dlaczego warto skropić cytryną surówkę z kapusty. Dowiecie się, dlaczego właściwie warto jeść kolorowo, jaki kolor naszego jedzenia może najbardziej wspomóc pracę naszego serca, poprawić wzrok i zachować urodę. Porozmawiamy o antocyjanach, karotenoidach i betalainach, i o tym, czemu warto się z nimi zaprzyjaźnić, oraz dlaczego nie wszystkie barwniki spożywcze oznaczone jako E są czymś, czego należy unikać.

 


 

Wydział Farmaceutyczny WUM

Banacha 1, Warszawa

Sobota 23 września, godz. 9, 10, 11

 

Krople i maści genowe do oczu - wykład

    Prof. dr hab. Maciej Małecki

 

Trwają intensywne badania z zakresu poszukiwania postaci leków genowych użytecznych w leczeniu chorób oczu, w tym również przywracania wzroku u osób niewidzących. Terapia genowa i współczesna farmacja stosowana proponują innowacyjne rozwiązania dla klinik  okulistycznych. Możliwym staje się uzyskiwanie preparatów kropli do oczu, maści do oczu zawierających terapeutyczne geny przywracające wzrok. Duże zainteresowanie budzą preparaty oparte na rekombinowanych wektorach wirusowych AAV.

 


 

Spotkania klubowe farmaceutów

dyskusje panelowe

 

 


 

Wydział Farmaceutyczny WUM

Banacha 1, Warszawa

Środa 27 września, godz. 15:30

 

O czym naprawdę mówią reklamy leków?

     Dr Monika Grudzień

 

Dowiesz się o czym naprawdę mówią reklamy leków, jak rozumieć sformułowania zawarte w reklamach i jakie procesy czy działanie opisują. Słuchaczom zostaną przybliżone zagadnienia związane z biodostępnością substancji farmakologicznie czynnych oraz związane z czynnikami determinującymi losy leku w ustroju. Przeanalizowane zostaną sformułowania pojawiające się często w reklamach preparatów dostępnych w aptekach i okaże się czego rzeczywiście one dotyczą i jakie procesy działania opisują.