Okładka

  Program

    Panele

      Pokazy

 

Festiwal Nauki w Korei

(4-9.08.2009)

Ilsan

 

z udziałem naszych pracowników

 

 


2009 KOREA SCIENCE FESTIVAL
 

Informacje w internecie

Plik .pdf

 

Wykład inauguracyjny Yoon Chunga, Przewodniczącego Koreańskiej Fundacji Upowszechniania Nauki (KOFAC).

 

Zespół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas powitania na lotnisku w Seulu.

 

Na nasze pokazy tłumnie przybywają przyszli naukowcy.

 

Taniec z probówkami.

 

Prezentacja komputerowa.

 

Widok na festiwalowe stanowiska prezentacyjne.

 

Seul "by night".

 

Pałac Cesarski w Seulu.

 

 

Kilka faktów:

Czas

4 – 9 sierpnia 2009

Miejsce

Hala wystawowa Kintex, Ilsan, Korea Południowa

Liczba odwiedzających

205 549 osób

Reprezentacja WUM

dr Katarzyna Zawada

dr Katarzyna Paradowska

dr inż. Joanna Celińska

mgr Marta Jamróz

Tytuł pokazu WUM

Antioxidant power of tea (antyoksydacyjna potęga herbaty)

 

Przez zabawę do wiedzy

„Fun comes first, knowledge comes naturally" (przez zabawę do wiedzy) – to hasło przyświecające organizatorom 13. Festiwalu Nauki (FN) w Korei. W tym roku odbył się on w dniach 4 – 9 sierpnia w hali wystawowej Kintex w Ilsan, niedaleko Seulu. Wśród naukowców zaproszonych do współtworzenia tego niezwykłego wydarzenia znaleźli się pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z Zakładu Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego: Katarzyna Zawada, Katarzyna Paradowska, Joanna Celińska oraz Marta Jamróz.

 

Autorki pokazu objaśniają swój eksperyment

Antyoksydacyjna potęga herbaty

Zdolność wymiatania wolnych rodników (czyli pojemność antyoksydacyjną) można badać kilkoma metodami. My wykorzystaliśmy metodę opierającą się na reakcji barwnej. Alkoholowy roztwór modelowego wolnego rodnika, DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazyl), ma barwę fioletową. Pod wpływem antyoksydantów (zawartych m.in. w różnych herbatach), DPPH przechodzi w hydrazynę (DPPH2), zmieniając tym samym barwę na jasnożółtą. Stopień zmiany barwy jest zatem miarą zdolności antyoksydacyjnych herbaty. Ważny jest też fakt, że nie wszystkie herbaty mają takie same zdolności antyoksydacyjne. W naszym „koreańskim” eksperymencie najlepsze okazały się herbaty: biała z Chin (White Yun) oraz zielona z dodatkiem cytryny z Japonii (Sencha Lemon). Badaliśmy także „herbaty” koreańskie (Koreańczycy za herbatę uważają także napoje na bazie jęczmienia, pszenicy, ryżu czy kukurydzy) – spośród nich najlepszą (jednak nie tak dobrą jak zwycięzcy naszego eksperymentu) okazała się ta na bazie jęczmienia, zaś najgorszą, praktycznie pozbawioną zdolności antyoksydacyjnych – na bazie ryżu. Wielu uczestników FN, biorących udział w naszym eksperymencie, wyrażało zdziwienie, że działanie herbaty, zwłaszcza zielonej może być tak korzystne dla naszego organizmu. Eksperyment zainteresował także koreańskich nauczycieli, którzy dopytywali o szczegóły wykonania, chcąc powtórzyć go na prowadzonych przez siebie lekcjach w szkołach.

 

Podziękowania

Uczestnictwo w FN w Korei nasi pracownicy zawdzięczają dotacjom Dziekana Wydziału Farmaceutycznego prof. Marka Naruszewicza, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Sławomira Majewskiego oraz Kierownika Zakładu Chemii Fizycznej prof. Iwony Wawer.


Tekst: Marta K. Jamróz

Zdjęcia: własne uczestniczek, materiały Festiwalu

Opracowanie: Andrzej Zimniak